WordPress – це програмне забезпечення для керування вмістом сайту з відкритим кодом. Програмне забезпечення для керування вмістом сайту скорочено називають CMS (Content management system). WordPress – найкраща з CMS. Це є хороший інструмент для швидкого створення та відносно легкої підтримки сайту.
У цій статті я коротко розповім, що таке WordPress і чому створити сайт на WordPress це хороша ідея.
Що таке WordPress і як працює WordPress
Коли на комп’ютері, планшеті або телефоні, підключеному до Інтернету, ви відкриваєте браузер і в адресному рядку наберете адресу сайту – то браузер по мережі Інтернет з цього сайту завантажує сторінку і виводить її на екран.
На самому ж сайті сторінки можуть зберігатися у двох видах: як статичні (незмінні) і як динамічні.
Динамічні сторінки створюються «на льоту» на запит відвідувача.
Статичні сторінки зберігаються так як є – у вигляді окремих html-файлів. І в такому вигляді файли завантажуються на пристрій та виводяться на екран.
Динамічні сторінки зберігаються у базі даних у «розібраному» вигляді. При зверненні до такої сторінки спеціальне програмне забезпечення, встановлене на сайті, збирає сторінку докупи за певним алгоритмом та видає її браузеру. Який, своєю чергою, виводить її на екран.
Крім складання сторінки таке програмне забезпечення на сайті, як правило, дозволяє конструювати вигляд сторінок, стоврювати нові та редагувати вміст сторінок, встановлювати права доступу до вмісту та ще багато інших функцій. Зазвичай таке програмне забезпечення називають системою керування вмістом (контентом або CMS (Content Management System).
У світі існує багато різних CMS: 1С-Бітрікс, ABO.CMS, Amiro.CMS, B2evolution, BIGACE, Cotonti, DotNetNuke, Drupal, HostCMS, InSales, Joomla!, NetCat CMS, OpenCms, PHP-Nuke, Santafox, Sitecore Web CMS , TYPO3, uCoz, CMS Websash, WordPress, XOOPS, Zotonic та багато інших.
Але сьогодні безумовним лідером серед них є WordPress.
до змісту ↑Чому WordPress це лідер серед CMS
За даними лабораторії W3Techs на 2022 рік, 42% всіх сайтів мережі Інтернет працюють під керуванням Вордпресс.
Успіх Вордпрес обумовлений низкою факторів.
Вордпрес має вдалу архітектуру побудови програмного забезпечення.
Має відкритий вихідний код.
WordPress це безкоштовний і відносно простий у освоєнні інструмент для сайтів.
Ядро Вордпресс має базову функціональність, розширити яку можна за допомогою окремих програмних модулів, які називаються плагінами.
Дизайн сайту на WordPress реалізується за допомогою так званих «тем», які можна налаштовувати.
Це як у порівнянні з автомобілем: ядро WordPress – це двигун і шасі, плагіни – це додаткова комплектація (кондиціонер, наприклад), а теми – це дизайн автомобіля, колір, елементи оформлення, оббивка салону. Така логічність дозволяє відносно просто створювати проекти різної функціональної складності.
На WordPress створено широкий спектр сайтів: від простих блогів до складних порталів, корпоративних сайтів та інтернет-магазинів.
Створити сайт на Вордпрес відносно нескладно. Коротка інструкція, як створити сайт на WordPress наведена тут (посилання).
до змісту ↑Основні особливості WordPress
Швидке встановлення.
Установка WordPress, як і будь-якої іншої CMS, відбувається на сам сайт, розміщений на хостингу. Для WordPress установка займає знамениті 5 хвилин. Ніяке додаткове програмне забезпечення для управління сайтом завантажувати при цьому не потрібно. Більшість хостингів можуть встановиити WordPress на сайт автоматично по запиту користувача.
Уcтановка Вордпрес на хостинг означає те, що створений сайт зможе працювати без прив’язки до будь-якого комп’ютера, а його редагування буде доступне через браузер з будь-якої точки світу за умови лише наявності доступу до інтернету.
до змісту ↑Простота використання.
WordPress простий у використанні. Щоб створити сайт, навіть базові знання в HTML необов’язкові, – адже вся робота проводиться в браузері. Додавати на сайт нові матеріали, редагувати сторінки можна самостійно без допомоги програміста.
Для створення та редагування сторінок у Вордпрес вбудований простий у використанні редактор. Розібратися з ним буде нескладно. Він дозволяє у діалоговому режимі конструювати сторінку перетягування та налаштування готових модулів. Створювати нові публікації можна швидко та не вникаючи в кодування.
У багатьох темах є свої візуальні конструктори сторінок або ця функція реалізується за допомогою окремих плагінів. Наприклад: Divi Builder.
до змісту ↑Велика кількість навчальних матеріалів.
Наявність великої кількості навчальних матеріалів (курсів, відео, форумів) дозволяє навчитися використовувати WordPress швидко та ефективно. WordPress присвячено багато ресурсів у мережі, що дозволяє самостійно знайти вирішення практично будь-яких технічних проблем.
Існує офіційний форум, на якому можна знайти відповідь на свої питання щодо роботи із системою.
до змісту ↑Безкоштовність
WordPress це безкоштовне програмне забезпечення. Це є плюс для тих, хто тільки вчиться створювати сайти. Адже спробувати свої сили можна без витрат коштів, а результат за бажання може бути вражаючим.
Для Вордпрес існує безліч безкоштовних тем і плагінів, завантажити і встановити які можна в «два кліки». Фактично це дозволяє створити власний сайт майже без вкладень і навіть почати заробляти з його допомогою.
до змісту ↑Дизайн та функціональність
Як уже писав вище, існує великий вибір тем та плагінів для сайту, створеного на Вордпрес. Як безкоштовних так і платних.
За допомогою теми настроюється зовнішній вигляд сайту. За бажанням для сайту можна надати індивідуальність замовивши розробку окремої теми.
За допомогою плагінів сайт отримує додаткову функціональність. Наприклад, на базі плагіну Woocommerce можна побудувати власний інтернет-магазин.
до змісту ↑Безпека
Вордпрес забезпечує достатньо високий рівень безпеки сайту. Права доступу до вмісту сайту визначаються 5-ма ролями: учасник,помічник, автор, редактор та адміністратор.
Адміністратор сайту може передати право створення або редагування контенту на сайті будь-якій людині, призначивши йому певні права.
Також розроблені спеціальні плагіни, метою яких є додатковий захист сайту.
Пошукова оптимізація (SEO)
Базовий код WordPress не надто добре підходить для SEO: відсутність ЧПУ, дублі сторінок, кілька заголовків h1 у безкоштовних темах та інші «подарунки». Більшість цих проблем можна вирішити встановленням SEO-дружні теми.
Також існують спеціалізовані плагіни (Yoast SEO, Rank Math), що допомагають правильно оптимізувати сайт, що працює на Вордпрес.
Зворотній зв’язок
WordPress має вбудований механізм створення форми для коментарів. Завдяки цьому відвідувач сайту може залишити коментар до статті або задати питання, що його цікавить.
WordPress забезпечує користувачеві можливість одержувати новини сайту за допомогою RSS. Таким чином перетворити зацікавленого читача на передплатника.
Чим відрізняється WordPress.com і WordPress.org?
Можливо, в Інтернеті ви знайдете сайт WordPress.com. WordPress.com – це безкоштовний сервіс для блогів на Вордпрес. Сервіс надає відповідні ресурси для створення персональних блогів. На цьому сервісі немає можливості використовувати власні теми та плагіни. Всі налаштування блогу будуть зроблені на темах, що надаються самим сервісом.
Базові послуги надаються сервісом без плати за хостинг. Для безкоштовних блогів на WordPress.com заборонено використання своєї реклами.
WordPress.org – це офіційний сайт розробників платформи WordPress. На сайті розміщена актуальна версія WordPress для встановлення на сервері, з будь-якими темами, плагінами, рекламою та прямим доступом до бази.
На WordPress.org регулярно публікуються новини, розміщуються безкоштовні теми та плагіни. Крім того, через цей ресурс можна зв’язатися з розробниками WordPress і поставити будь-які питання, що вас цікавлять.
до змісту ↑Підсумки
WordPress ідеально підходить для створення блогів: особистого чи корпоративного онлайн-щоденника, на сторінках якого його власник регулярно ділиться інформацією зі своїми читачами. З можливістю коментування читачами записів блогу.
За допомогою тем та плагінів можна підібрати зовнішній вигляд сайту та реалізувати різноманітні технічні «фішки». Сайт набуде зручної навігації, матиме форми для коментарів та зворотного зв’язку.
Але WordPress – не лише блоговий движок. Існують спеціальні плагіни для інтернет-магазинів. Після їх встановлення в панелі адміністратора сайту з’являється можливість налаштувати інтернет-магазин, додаючи товари, описи до них, кошик для покупок, способи оплати та інші «фішки».
Розроблено багато тем, що підходять для створення сайтів та порталів, портфоліо для людей усіх творчих спеціальностей, лендінгів (Landing Page), тощо.
Фактично, на платформі WordPress можна розробити будь-який сайт.
Завдяки відкритості WordPress постійно розвивається: розробляють нові плагіни, з’являються нові теми, виходять нові версії самої CMS.
Звертайтеся , якщо у вас є питання по сайту чи є потреба створити сайт.
Залишайте свої коментарі нижче, поділіться статтею з друзями в соціальних мережах.
Успіхів!
Олександр Коваль